Kapat

Yüksek Topuklu Ayakkabıların Zararları

Anasayfa Sağlık Yüksek Topuklu Ayakkabıların Zararları

Yüksek Topuklu Ayakkabıların Zararları…  

Ayak yapısına uygun olmayan dar ve yüksek topuklu ayakkabılar, vücutta  şekil bozukluklarına neden olmakta ve ciddi zararlar vermektedir. Bu makalemizde sizlere Topuklu Ayakkabıların Zararları hakkında bilgi vereceğiz…

Yüksek Topuklu Ayakkabıların Zararları
Sadece ayaklarda değil, normal yürüyüş şekliniz de ve vücudun  genel yapısının bozulmasına neden olarak, bacaklar ve omurgada da aşınma ve şekil bozukluklarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

 

mavi-topuklu-ayakkabi
Bununla beraber ayrıca topuklu ayakkabı giyildiği için ayakta oluşan ağrı ve şekil bozuklukları, dizlerimize de zarar vermektedir. Tüm bunların yanı sıra dengemizin de çok çabuk bir şekilde bozulduğu için ayakta burkulma riski artar ve ayak bileğindeki bağ ve eklemlerde zedelenmelere neden olmaktadır.

Ayrıca bacak arkasındaki kas ve bağların kısalması, bacak ön ve yan bağlar ile kasların gerilmesi ve zorlanmasına sebep olmaktadır.

Kadınların günlük hayatta tercih etmiş oldukları yüksek topuklu ayakkabılar, bacak ve ayaklarda ağrıyı arttırırken, şekil bozukluğuna, diz ve bel bölgesinde çeşitli problemlere neden olmaktadır.

kirmizi-topuklu-ayakkabi
Daha da önemlisi yüksek topuklu ayakkabılar denge bozukluğu yaşanmasının ilk etkenlerinden bir tanesidir. Bunların yanı sıra yüksek topuk uzunluğu ölçüsüne sahip ayakkabılar uzun süre giyildiği zaman, ayaklar öne doğru kayabilmektedir.

Özellikle ayakların, ayakkabının iç bölgesinde kalan kısımları ile sürtünmesi ise yük temasını arttırmaktadır. Yüksek topuklu ayakkabılar, çekiç parmak ve callus adı verilen nasırların oluşumuna, tırnak ve tırnak yataklarına ait bozulmalara, kasları topuğa bağlayan ve achilles olarak adlandırılan tendonun kısalmasına neden olmaktadır.

Tercih edilmiş olan ayakkabıların tarak ölçüsü platform modellerde ortalama olarak 9,5 cm. günlük giyilen kapalı burun ayakkabılarda ise 10 cm. olarak kabul edilmektedir. Yuvarlak burunlu ayakkabı modellerinin ise 10,5 cm. tarak ölçüsüne sahip olması gerekmektedir. Topuklu ayakkabılarda tercih edilen yükseklik ise 4,5 cm olarak kabul görmüştür. 4,5 cm yüksekliği geçen ayakkabıların vücuda ciddi anlamda zarar verdiği de tespit edilmiştir.

Ayakkabı satın alırken dikkat
Ayakkabı satın aldığınız zaman bir takım durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Alınmış olan ayakkabı düztabanlı, sivri ve dar burunlu kesinlikle olmamalıdır. Bu tarz ayakkabıların yerine hafif topuklu ayakkabı olarak nitelendirilen ve topuk uzunluğu 2,5 ile 4,5 cm. arasında olan ayakkabılar tercih edilmelidir.

pembe-topuklu-ayakkabi

Hamilelikte kesinlikle uzak durmalısınız

Hamile olan bayanlar ise kesinlikle topuklu ayakkabıdan uzak durmalıdır. Hamileliğin özellikle de 6. ayı itibari ile karın bölgesinden ön bölgeye doğru artmış olan büyümeye bağlı olarak vücut duruşunda bozulmalar meydana gelmektedir.

Bu ağırlık merkezi değişimine bağlı olarak ise şiddetli ağrılar ortaya çıkıyor. Kullanılan ayakkabıya ait topuk veya platform yüksekliğinin 4,5 cm’den fazla olması, mevcut ağrıların daha da artmasına neden olabilir ve hatta ciddi sağlık problemlerine yok açabilmektedir.

Egzersiz yaparak rahatlayabilirsiniz
Ancak bazı durumlarda bayanlar mecbur kalarak topuklu ayakkabı giymek zorunda kalıyor. Bu durumda ise sizlere bir kaç önerimiz bulunmaktadır.

Topuklu ayakkabı kullanımından hemen önce ve sonra ayaklar, 28-46 °C arasında bir sıcaklığa sahip olan ılık suda 15 dakika bekletilmelidir.

Ardından sudan çıkarılan ayaklara hafif bir şekilde masaj yapılmalıdır. Masaj uygulaması da bir kolonya şişesi yardımı ile yapılabilir. Bunun için yere konulacak bir kolonya şişesi, ayak parmakları ile topuk arasındaki bölge arasına yerleştirilebilir.

Daha sonra şişe, ayağın altında toplam 30 kez yuvarlanabilir. Bu örnek masaj tekniği ile ayak tabanı rahatlatılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + 18 =